Профілактика правцю
Профілактика правцю
Правець – це інфекційне захворювання з високим рівнем летальності, яке може виникнути після будь-яких травм з пошкодженням шкірних покривів та слизових оболонок, забруднених спорами збудника. Правець простіше попередити, ніж лікувати, оскільки його лікування навіть при використанні найсучасніших методів є надзвичайно складною проблемою.
Питання профілактики правця є особливо актуальним в період воєнного часу – як для збереження здоров’я військовослужбовців, так і в зв’язку з підвищеним ризиком травмування серед цивільного населення.
Наразі рівень охоплення дорослого населення вакцинацією проти правця у м. Харків та Харківській області є вкрай незадовільним, що може сприяти виникненню випадків захворювання на правець і дифтерію та їх поширенню.
Захист від правця починається з першого року життя. Повний курс імунізації передбачає первинну вакцинацію, що включає три щеплення АКДП-вакциною з інтервалом в один місяць та першу ревакцинацію, яку проводять у 18 місяців життя. Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять АДП-анатоксином, наступну у 16 років – АДП-М.
Однак, вакцинація проти дифтерії та правця, проведена у дитячому віці, не дає імунітету на все життя, тому дорослим кожні 10 років необхідно проводити ревакцинацію, починаючи з 26-ти років.
Для попередження виникнення правця у випадку можливого інфікування необхідно проводити екстрену профілактику, яка показана у разі наявності:
- травм із порушенням цілісності шкірних покривів та слизових оболонок;
- відморожень та опіків (термічних, хімічних, радіаційних) другого, третього та четвертого ступенів;
- проникних пошкодженнях шлунково-кишкового тракту;
- гангрени або некрозі тканин будь-якого етапу, абсцесах;
- укусів тваринами;
- пологів поза медичними закладами;
- позагоспітальних абортів тощо.
Екстрена профілактика правцю передбачає окрім первинної хірургічної обробки рани обов’язкове створення імунологічного захисту.
Для екстреної імунопрофілактики використовується АДП-М – адсорбований дифтерійно-правцевий анатоксин зі зменшеним вмістом антигенів, або ППЛІ – протиправцевий людський імуноглобулін. Отримана екстрена профілактика правця не впливає на необхідність проведення подальшої планової імунізації.
Щеплення дорослих від правцю проводиться безкоштовно в закладах охорони здоров’я за місцем заключення декларації з сімейним лікарем.
Відмовившись від вакцинації, ви ставите під загрозу своє життя і здоров’я.